uxonline.pl

litera - człowiek - przestrzeń

Menu Close

Category: modernizm (page 1 of 3)

Nie-gęsi, monter i sztuka oficjalna II RP

Nie gęsi, Czerwony monter - Piotr Rypson

Dawno nie pisałem już o rzeczach bardziej historycznych, więc dzisiaj pora nadrobić te zaległości. Powodem jest pachnący jeszcze farbą Czerwony monter. Mieczysław Berman: grafik, który zaprojektował polski komunizm – znakomita monografia Piotra Rypsona na temat życia i twórczości Bermana.

Read more

Dwa spojrzenia na Warszawę

Przestrzeń Warszawy, Paryże innej Europy

Jakiś czas temu (pewnie będzie ze 2 lata) czytałem przepiękną książkę Małgorzaty Rejmer Bukaresz. Kurz i krew. Był to znakomity zbiór reportaży o Rumunii (wcale nie tylko o Bukareszcie). Jako że w Rumunii było też ostatnio sporo moich znajomych i wszyscy bez wyjątku wrócili zachwyceni, postanowiłem zainwestować w przyjaźń polsko-rumuńską i nabyłem bardzo dobrze ocenianą książkę Błażeja Brzostka Paryże innej Europy. Warszawa i Bukareszt, XIX i XX wiek (wydane przez WAB). I to o niej oraz o Przestrzeni Warszawy Krzysztofa Domaradzkiego chciałbym napisać dzisiaj.

Read more

Walka o ulice (w Nowym Jorku)

Walka o ulice

Jeśli kategoria przypadku funkcjonuje we Wszechświecie, to z pewnością nie dotyczy książek miejskich. Do przełomowej tej tezy dochodzę, kiedy patrzę w jaki sposób trafiła do mnie Walka o ulicę Janette Sadik-Khan. Otóż będąc w kwietniu na CHI, całkowitym przypadkiem wpadłem do księgarni i znalazłem tam książkę pod obiecującym tytułem Streetfight: Handbook for an Urban Revolution. Pooglądałem, zrobiłem fotę z kategorii „koniecznie do kupienia” i wykazując się ekonomicznym realizmem – nie kupiłem. Potem się okazało, że słusznie, bo wyszło polskie tłumaczenie. Przypadek? Nie sądzę…

Read more

ISOTYPE: wizualny język nowoczesności

Otto Neurath. Language of the Global Polis

Kiedy kupuje się książki, zazwyczaj dość dokładnie sprawdza się ich zawartość – przegląda się spis treści, ilustracje (jeśli są), na autora się patrzy, czasami okładkę a czasami-czasami kupuje się coś pod wpływem reklam. Książkę o ISOTYPE kupiłem jako pochwałę nieuważności. Kupowałem coś innego, dostałem coś innego – jestem szczęśliwy z tym co dostałem.

Read more

Leon Urbański. Typograf

Typografia kompletna. Kultura książki w twórczości Leona Urbańskiego

Od jakiegoś czasu tak się składa, że większość tytułów trafia do mnie z rekomendacji. Nie inaczej było z Typografią kompletną o wdzięcznym podtytule Kultura książki w twórczości Leona Urbańskiego. Książka ta obijała mi się o oczy wielokrotnie w różnych księgarniach internetowych i rekomendacjach z cyklu „klienci, którzy kupili, kupili także”. Kiedy widziałem ten tytuł w internecie czy prawdziwych księgarniach, zawsze jakoś odstręczała mnie od niego ta „twórczość”, „kultura ksiażki” oraz – dość specyficzna – okładka.

Read more

Lenk. Krzysztof Lenk

Krótkie teksty o sztuce projektowania

Jedną z większych zalet książek jest to, że są cierpliwe i się nie skarżą. Gdyby były jakieś bardziej ekspresywne, a nie daj Boże jeszcze asertywne, byłby dramat. W mojej biblioteczce już dawno nie byłoby (między innymi) znakomitych Krótkich tekstów o sztuce projektowania Krzysztofa Lenka. Uciekłyby zniechęcone całkowitym brakiem zainteresowania ze strony ich właściciela, popularnością sąsiadów oraz ogólnym zakurzeniem.

Read more

Felietony o dizajnie

Dizajn i sztuka - Bruno Munari

Dzisiaj będzie nietypowo, bo o niczym konkretnym. Wiem oczywiście, że pisząc to sugeruję, że pozostałe wpisy (czy może chociaż część z nich) są konkretne, co jest jawną nieprawdą, bo jak może pisać konkretnie człowiek, który na niczym konkretnym się nie zna? Niemniej jednak jest tak, że nawet jeśli inne rzeczy są niekonkretne, to dzisiejsze książki są już o niczym – bo czymże są felietony, jeśli nie niczym konkretnym?

Read more

„Miasta wyśnione”, ale jednak wcale nie takie idealne

Miasta wyśnione
A dzisiaj coś z zupełnie innej beczki – książka o designie i o miastach. Miasta wyśnione to naprawdę wyjątkowa rzecz – jedna z ciekawszych, jakie miałem okazję czytać. Ale mimo, że teraz się nią zachwycam (bo jest tego warta), to jakoś na początku nie było mi z nią po drodze. To książka o wielu miastach, o ich historii i o przyczynach, dla których są jakie są.

Read more

Jak odbudowywano Warszawę?

Warszawa alternatywna

Kiedy półtora roku temu wybierałem się na wystawę Spór o odbudowę stolicy, nie sądziłem że trafię na chyba najlepszą z wystaw, jakie miałem do tej pory okazję oglądać. A jako że trafiłem tam dosłownie kilka dni przed zamknięciem, nie miałem możliwości – mimo że bardzo chciałem – zobaczyć tej wystawy ponownie.

Read more

„Miasto szczęśliwe”. Chyba najlepsza książka miejska

Miasto szczęśliwe

Czytałem już kilka książek o miastach, ale takiej jak Miasto szczęśliwe – jeszcze nigdy. A może zacząć od wniosków od razu? W sumie, dlaczego nie… Tak więc, jeśli ktoś chciałby przeczytać tylko jedną książkę o miastach, powinno to być właśnie Miasto szczęśliwe – książka, którą jest zbudowana na miłości do ludzi, a nie do architektury. Książka o tym, jak bardzo nasze życie powiązane jest z przestrzenią wokół nas. Książka o tym, że nawet jeśli jest trudno, to warto się starać.

Read more

© 2017 uxonline.pl. All rights reserved.

Theme by Anders Norén.